Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Blog

Vzťahy so susedmi bývajú často náročné, no udržať si dobrý vzťah je skutočne nad zlato. Môže sa však stať, že sused svojim konaním, ako aj „nekonaním“, čiže omisívnym správaním spôsobí škodu na nehnuteľnostiach, prípadne aj na hnuteľných veciach. Príčinou môže byť napríklad rozpad múru, pád strešnej krytiny, zlomený strom či zosuv pôdy a podobne.


S nehnuteľnosťami sa spájajú aj daňové povinnosti a jednou z nich je podávanie daňových priznaní k dani z nehnuteľnosti. Tento rok sa týkajú vlastníkov, u ktorých v čase od 2.1.2023 do 1.1.2024 nastala zmena na liste vlastníctva v katastri nehnuteľností, čiže ak kúpili, predali, skolaudovali nehnuteľnosť alebo sa zmenil jej účel či vlastnícke podiely.

Notárska úschova sa v realitnom obchode považuje za jeden z najbezpečnejších spôsobov odovzdania kúpnej ceny. Peňažné prostriedky má v dispozícii neutrálna osoba – notár, ktorá zabezpečí, aby sa peniaze odovzdali tomu, komu sa na základe stanovených podmienok dostať majú. 


Aj sociálna poisťovňa už má svoj covid semafor pre fungovanie pobočiek a bude ho pravidelne aktualizovať. Jednotlivé pobočky sú rozdelené podľa farieb červená, oranžová a zelená, na základe ktorých fungujú v určitom režime.
Postaviť dom či inú stavbu na pozemku, ktorý nie je na to určený môže spôsobiť veľa problémov. Je potrebné rešpektovať legislatívu, územný plán obce, spolupracovať so stavebným úradom.