Používame cookies

Súbory cookie a ďalšie technológie sledovania používame na zlepšenie vášho zážitku z prehliadania našich webových stránok, na to, aby sme vám zobrazovali prispôsobený obsah a cielené reklamy, na analýzu návštevnosti našich webových stránok a na pochopenie toho, odkiaľ naši návštevníci prichádzajú. Viac info

 

Pri predaji nehnuteľnosti je veľmi dôležité stanoviť jej skutočnú cenu

Pridané: 9.10.2019

Nesprávne stanovená cena je jedným z dôvodov, prečo sa nehnuteľnosť nedarí predať ani pri tej najlepšej prezentácii. Znižovanie ceny nie je dobrým signálom pre kupujúceho a vyvoláva pocit niečoho čo nikto nechce.

Ideálne je stanoviť adekvátnu cenu hneď pri uvedení nehnuteľnosti na trh.
Správne určenie ceny závisí od mnohých faktorov. Za najdôležitejší parameter je najčastejšie považovaná lokalita, pretože tá sa nezmení. Cenu nehnuteľnosti pozitívne ovplyvňujú tzv. všeobecné faktory: jej technický stav a dispozičné riešenie, inžinierske siete, stavebné materiály, životné prostredie, občianska vybavenosť v blízkom okolí, dopravné spojenie, bezpečnosť lokality, sociálna úroveň obyvateľstva. Na druhej strane medzi negatívne faktory, ktoré cenu znižujú, môžeme zaradiť polohu bytu na prízemí alebo na najvyššom poschodí, chýbajúci balkón či pivnicu, orientáciu na rušnú komunikáciu, stav bytového domu a spoločných priestorov, majetkovo nedoriešenú prístupovú komunikáciu. Medzi ostatné faktory patria právne chyby, narušená konštrukcia, pozemok a dostupnosť, riziko záplav, nevyhovujúce inžinierske siete či susedia. Cenu teda ovplyvňujú parametre nehnuteľnosti a nie tvrdenie, že sused predal drahšie. Ak chcete predať čo najrýchlejšie, musí tomu zodpovedať aj ponuková cena.

PRI PREDAJI NEHNUTEĽNOSTI JE VEĽMI DÔLEŽITÉ STANOVIŤ JEJ SKUTOČNÚ CENU

Spolupráca s realitnou kanceláriou prinesie vlastníkovi nehnuteľnosti reálnejší pohľad na určenie jej trhovej ceny. Pri jej stanovení sa najčastejšie používa metóda porovnania cien nehnuteľností v rovnakom čase, ktoré sú vzhľadom na svoj charakter, technický stav a umiestnenie porovnateľné. Do predajnej ceny nehnuteľnosti sa musia zakomponovať všetky jej pozitíva, ale aj negatíva. Na požiadanie a po následnej obhliadke nehnuteľnosti vystavíme Ocenenie nehnuteľnosti.

Odborné vyjadrenie je vypracované podľa § 206 zákona č. 160/2015 Z.z, (Civilný sporový poriadok) a Smernice č. 1/2019 Realitnej únie Slovenskej republiky o oceňovaní nehnuteľností.

Vystavuje sa aj pre dedičské konania, majetkové vysporiadanie, rozvody, súdne spory a podobne.